Ledelsen

Peter Skouhus
Administrerende direktør
Peter er dansk statsborger og startede 1902 Software i 1998 i Manila i Filippinerne. Med mere end 10 år i Filippinerne har Peter den erfaring som skal til, for at drive en effektiv, konkurrencedygtig og højteknologisk virksomhed i et land med en meget forskellig kultur i forhold til Danmark og vesten. Peter er flydende i engelsk, tysk og dansk, hvilket gør virksomheden fleksibel til at samarbejde overalt på jorden. Fritiden går med at ta' billeder, spille golf og fordybelse i historie.
Peter video blogger lidt på Youtube:
Du kan spare 100% på grafisk design, web og software udvikling
Står du og skal have lavet en webshop eller et website så kik lige her først
Husk altid at få en kopi af source coden, hvis ikke du får det kan du få store problemer!
Tænk dig rigtigt godt om før du bruger et proprietær webshop eller CMS systemer, se her hvorfor!

Paul Nerie
Teknisk Chef
Paul har arbejdet med softwareudvikling i over 20 år og har været med siden den spæde start i 1902 Software. Paul har ud over stor teknisk erfaring også arbejdet meget med danskere, hvilket har givet ham en solid erfaring i hvordan danske kunder tænker og arbejder. Pauls ansvarsområde er alt inden for teknik, fra server til løsning af udviklingsproblemer. Paul har en universitetsgrad i softwareudvikling.
Når Paul ikke bryder hovedet med komplekse systemer som teknisk ansvarlig i 1902 Software går fritiden med at komponere musik.

Pamela Skouhus
HR-Chef
Pamelas opgave er at rekrutere højt kvalificerede medarbejdere til 1902 Software samt at sørge for at 1902 Software har et behagelig arbejdsmiljø ved bl.a at arrangere aktiviteter efter arbejde samt at føre medarbejdersamtaler, støtte og hjælpe medarbejder med personlige eller familiemæssige problemer.
Pamela har en Masters Degree i kommunikation og skriver i sin "fritid" sin PHD-afhandling i engelsk kommunikation med fokus på kulturelle kommunikations vanskeligheder.

Johanne Lim
Projekleder
Johanne har været ansat i 1902 Software siden 2009 og har ansvaret for projektstyring. Han er tovholder på mange projekter og har det fornødne overblik. Johanne har en uddannelse i marketing fra Assumption University of Thailand. Johanne har ofte kontakten med danske kunder i udviklingsprocessen. Han har været i branchen for informationsteknologi i mere end 10 år. I sin fritid spiller han golf og rejser.
Rod Victa Jr.
Grafisk projektleder
Rod har læst Multimedievidenskab på DLSU College of St. Benilde. Rod værdsætter afveksling og ser udfordringer som muligheder for udvikling. Han er en alsidig designer, anvender en vid palette af stilarter og har arbejdet med mange forskelligartede projekter. I kraft af flere års ledererfaring trives han med at arbejde sammen med design-kolleger og er åben for forskellige teknikker og angrebsvinkler. Rod er stille af natur, men har humor og er tolerant. I sin fritid træner han fitness samt tegner, maler og samler tegneserier.







